Udostępnij na:

Dobry tekst to taki, który przeczytamy od A do Z. To wtedy można powiedzieć, że czytamy „z zapartym tchem”. Taki tekst nie tylko wzbudza ciekawość, odpowiada na nurtujące pytania, ale również inspiruje, pobudza wyobraźnie, nakłania do podjęcia działania, zadawania pytań. Nierzadko irytuje! Czy każdy może wykreować dobry tekst? Jeśli masz w sobie odrobinę ciekawości, kreatywności i poznasz „tajniki” to z pewnością wyczarujesz zdania, które wzbudzą zainteresowanie.

Najtrudniej jest zacząć

Potem jest już z górki. Zanim zaczniesz tworzyć swój, wymarzony tekst najpierw warto poświęcić czas, aby wszystko dokładnie przemyśleć, zaplanować. Zastanów się dla kogo piszesz, o czym ma być artykuł, jaki posiadać styl i charakter. Jeśli pragniesz, aby był naprawdę dobry skup się na tematach, które interesują również Ciebie. Nie pisz tak jak inni. Poszukaj własnego pomysłu, rozwiązań. Bądź błyskotliwy, może kontrowersyjny? Pisz ciekawie, stwórz tekst, z którego będziesz dumny. Taki, który sam z przyjemnością przeczytałbyś wielokrotnie. Zaskocz samego siebie!

Jeśli wszystko dokładnie przeanalizujesz, skup się na odpowiednim tytule. Niekoniecznie klarownym i jednoznacznym. To właśnie tytuł i lead (pierwszy akapit) przekonają lub nie do dalszego czytania. Jaki powinien być tytuł? Intrygujący, niepowtarzalny i oczywiście powiązany z całością tekstu.

Treść dobrego tekstu

Treść powinna być czytelna, uporządkowana. Tutaj nie ma miejsca na chaos. Po to mamy możliwość stosowania: tytułów, podtytułów i akapitów, aby zbudować przejrzysty tekst. Tworząc dobrą jakość warto skupić się, aby pisać zwięźle, precyzyjnie. Dobry tekst to nie taki, który porusza miliony wątków, ale ten, który odpowiada konkretnie na pytania, analizuje określony temat, potrafi skupić uwagę czytelnika od wstępu do zakończenia.

Treść dobrego tekstu napisana jest w sposób ekspresyjny. Posiada różnorodne znaki interpunkcyjne: pyta, krzyczy, oznajmia, pozostawia w milczeniu. Nie warto jednak wprowadzać za dużego zamieszania. Zbytnia dynamiczność może zagubić, wybić z wątku czytelnika. Pisząc pamiętaj o stosowaniu strony czynnej. Zdecydowanie jest ona przyjemniejsza w odbiorze niż strona bierna.

Potrzeba czasu, aby tekst był doskonały

Udało Ci się napisać swój, dobry tekst? Gratulacje. Jednak przed jego opublikowaniem musisz najpierw sformatować całość i poprawić błędy. Warto przeczytać jeszcze raz utwór i pogrubić najważniejsze kwestie, zdania, słowa. To dzięki nim czytający może przybliżyć sobie tematykę artykułu i stwierdzić czy będzie dla niego odpowiednią lekturą.

Każdy popełnia błędy. Często wykluczenie ich wiąże się z czytaniem parokrotnie tych samych zdań. Zdarza się również, że nasze oko tak przyswoi się do tekstu, że przestaje widzieć podstawowe omyłki. Dobrą praktyką jest przekazanie swojej pracy do przeczytania innej osobie, nawet kilku, aby na świeżo sprawdziły błędy, przeprowadziły korektę. Wtedy będziesz miał pewność, że Twój tekst jest naprawdę dobry.

Aleksandra

Aleksandra

Z zamiłowania posiadaczka kota Pandzio. Z zawodu właściciel sklepów internetowych. Posiada sporą wiedzę z zakresu e-commerce, oraz trendów modowych. Zawsze uprzejma, pomocna, oraz otwarta na nowe wyzwania stawiane przez branże marketingu internetowego

Komentarze